Ekmek İsrafı; Mideye Değil Çöpe Gidiyor
Menüleri atla içeriğe git. enüleri atla içeriğe git. İletişim - Bize Ulaşın Uğur.com.tr
24 Ocak 2016 Pazar
Ekmek İsrafı; Mideye Değil Çöpe Gidiyor

Ekmek İsrafı; Mideye Değil Çöpe Gidiyor

Yıllık kişi başı 200 kilo ekmek tüketimiyle dünyada en...

Yıllık kişi başı 200 kilo ekmek tüketimiyle dünyada en çok ekmek tüketen ülke 2000 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve halen bu unvanı elinde bulunduran Türkiye’de, bir yıllık ekmek israfı karşılığında yapılabilecekler hesaplandığında Türkiye ekonomisi için çarpıcı bir maliyet tablosu ortaya çıkıyor. Yetkili tarafından yapılan hesaplamalara göre 1 milyar 430 , milyon 800 bin lira olan bir yıllık ekmek israfı, aylık net bin 54 lira olan asgari ücretin ayda 1 milyon 430 bin 28 kere çöpe atılmasına denk geliyor. Bu durum, işsizlik oranının yüzde 9.6 olduğu Türkiye’de binlerce yeni istihdamın sağlanamaması açısından ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

YİYEMEYEN KALMASIN

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin günlük ekmek israfından yola çıkılarak yapılan hesaplama, istihdam dışında eğitim, sağlık, konut sahipliği, evlilik gibi yaşamın tüm alanlarında ciddi düzeyde kaybın yaşandığını gösteriyor. Yetkilinin verilerine dayanarak yaptığı hesaplamaya göre bir yılda çöpe giden ekmek karşılığında 24 derslikli 191 ilkokul veya 25 derslikli 168 lise ya da 954 spor salonu yapılabilirken 10 milyon 147 bin 518 öğrencinin bir aylık okul gideri karşılanabilir. Benzer şekilde israf edilen ekmeğin parasal karşılığı olan yaklaşık 1.4 milyar lira, 100 yataklı 84 hastanenin proje maliyetine eş değer durumda. Dar gelirlilerin büyük ihtiyaç duyduğu konut alanında ise israf edilen ekmeğin parasal tutarıyla 37 bin 284 kişi konut edinebilirken 35 bin 770 kişi tüm evlilik masraflarını karşılayabilir.

Yetkili ‘ Birleşmiş Milletler verilerine göre Dünya’da açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor.900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Tüm rakamlar, ekmeğimizi israf etmememiz gerektiğini net bir şekilde anlatıyor.’ Dedi

ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Ekmeğin uzun süre bayatlamadan saklanmasına imkân tanıyan paketli ekmeklerle israfı yüzde 50’ye varan oranlarda azaltmanın mümkün olduğuna dikkat çeken yetkili ‘Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre paketli ekmek tüketimi artarsa, çöpe giden ekmeğin yüzde 50’sini kurtarma şansımız var. Çünkü paketli ekmeği derin dondurucuda 6 aya kadar saklamak mümkün.’ Dedi.

PAZAR ÇOK BÜYÜK

Türkiye’de açık ve paketlenmiş olarak toplam ekmek pazarının 35 milyar lira olduğuna dikkat çeken yetkili, ‘Günümüzde ambalajsız ekmekler daha çok tüketiliyor. Fakat, daha hijyenik olması, raf ömrünün artması, alışveriş sıklığının azalması ve tüketicinin bilinç artışı gibi nedenlerle, sektördeki büyüme, ambalajlı ekmeklere doğru yönelim gösteriyor. Ancak bu oran, örneğin İngiltere’de yüzde 80 seviyesinde. Benzer şekilde gelişmiş ülkelerde ambalajlı ekmek satışı ambalajsız ekmek satışının önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla dünyadaki mevcut durum ile kıyasladığımız zaman ambalajlı ekmek konusunda daha yolun başında sayılsak da 2018 yılına kadar ölçülebilen ambalajlı ekmek üretiminde yüzde 48 oranında artış öngörülüyor.’

Rekor ekmek tüketimiyle dünyada dikkati çeken Türkiye’de, 1.43 milyon asgari ücret ödenebilecek yada 35 bin 770 kişinin evlilik masrafı karşılanabilecek kadar ekmek çöpe atılıyor.

Kaynak : AA

Arama Ekranını Kapat