Jöleli Meyve Salatası
Menüleri atla içeriğe git. enüleri atla içeriğe git. İletişim - Bize Ulaşın Uğur.com.tr
27 Haziran 2018 Çarşamba
Jöleli Meyve Salatası

Jöleli Meyve Salatası

Mevsim değişti, havalar ısındı! Aylar, meyveler değişti. Koca kışın ardından sıcacık yaz ayları, yaz aylarıyla birlikte yaz meyveleri de tezgahlarda yerlerini aldı

Mevsim değişti, havalar ısındı! Aylar, meyveler değişti. Koca kışın ardından sıcacık yaz ayları, yaz aylarıyla birlikte yaz meyveleri de tezgahlarda yerlerini aldı. Uğur derin dondurucusu olanlar meyveleri değil mevsimleri donduruyor. Her mevsim, istediği meyveyi istediği zaman yiyebiliyor. Bu yüzden artık mevsiminde yenilen meyveler de eskide kaldı. Yani Uğur derin dondurucuyla her meyve her mevsim evimizde taptaze elimizin altında. Fakat tazecik meyveler varken, derin dondurucunuzdaki meyveleri değerlendirip tazelerini depolamanın şimdi tam vakti. Olmadıkları mevsimlerde elimizin altında olmaları için akla gelen bütün meyveler depolanmış kullanılmak için sizi bekliyor. Derin dondurucunuzda sakladığınız ‘’Onca meyve bir anda nerede kullanılabilir ki?’’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Renk renk her tür meyvenin olduğu lezzetli, vitamin deposu, hafif bir tat. Çocuklar buna bayılacak! Çocuklar bir yana, görüntüsü ile tüm aile fertlerini etkileyecek serinletici renkli bir meyveli yaz salatası. Ve misafirler için de oldukça ideal. Üstelik yapımı da çok kolay ve pratik. Nasıl mı?

Jöleli meyve salatası için yapmanız gereken:

Malzemeler;

  • Hepimizin bildiği markanın ambalajlı satılan çilek aromalı jeli (aroması isteğe bağlı) – 1 paket
  • Dondurucunuzda bulunan dondurduğunuz meyve çeşitleri. (çilek, kiraz, vişne, böğürtlen, dut, üzüm, kivi, ananas, şeftali, kayısı…)

Jöleyi hazırlamak için;

  • 2,5 çay bardağı kaynamış su içerisinde eritilen paketin tamamına, 2,5 çay bardağı soğuk su ekleyin ve tekrar karıştırın.

Hazırlanışı;

  • Derin dondurucudan çıkardığınız meyvelerin çözünmesini bekledikten sonra; iri iri doğrayıp, karıştırın. Karışımı hazırlayacağınız kaba alın ve üzerine tarife göre hazırladığınız jöle karışımını ilave edin. Kalıp veya kaselere koyup, oda sıcaklığına gelinceye kadar dışarda bekletip daha sonra buzdolabına alın ve istenen sertliğe ulaşıncaya kadar 2-4 saat arası bekletilip ters çevirip soğuk servis edin.
  • Bu meyve şöleni görüntüsüyle iştah kabartacak ve şeffaf oluşuyla da içindeki meyveleri görmenizi sağlayarak zevkle yemenize neden olacak. Hem elinizdeki malzemeleri değerlendirip, derin dondurucunuzda yer açmış olacak ve yerine yenilerini koyabilme imkanınız olacak hem de eğlenceli meyveler yapmış olacaksınız. Bu kadar az zamanda bunca malzemeyi değerlendirip, renkli ve besin değeri yüksek atıştırmalıklar yapmak işte bu kadar basit.

Afiyet olsun.

Arama Ekranını Kapat