Klimalar Sizi Kör Etmesin!
Menüleri atla içeriğe git. enüleri atla içeriğe git. İletişim - Bize Ulaşın Uğur.com.tr
21 Ocak 2016 Perşembe
Klimalar Sizi Kör Etmesin!

Klimalar Sizi Kör Etmesin!

Göz kuruluğu şikayetleri yaz aylarında artıyor...

Göz kuruluğu şikayetleri yaz aylarında artıyor. Evde, arabada ve iş yerinde sürekli çalıştırılan klimalar göz sağlığına da zarar veriyor.

Göz kuruluğu, zamanında tedavi edilmediğinde kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Memorial Şişli Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönme, kuru göz sendromu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

GÖZYAŞININ AZALMASI SONUCU HASTALIK GELİŞİYOR

Kuru göz sendromu, gözde rahatsızlık hissi ve görme bulanıklığı yapabilen bir hastalıktır. Gözyaşının az salınması veya mevcut gözyaşının buharlaşması ile ortaya çıkar. Göz kuruluğunun sıklıkla gözyaşı eksikliğinden kaynaklandığı düşülse de, gözyaşı buharlaşması bu rahatsızlığın en sık sebebidir. Gözyaşı bezleri, gözün ‘orbita’ denilen kemik duvarının üst dış köşelerinde bulunur. Bunlar gün içerisinde düzenli olarak salgı verir. Gözyaşı bezinden kaynaklanan bir sorun olduğunda, gözyaşının az salınımı tipinde göz kuruluğu meydana gelir. Normal miktarda salınan gözyaşı varken kuruluk oluyorsa, bu durum buharlaşma tipi göz kuruluğu sendromu olarak adlandırılır.

GÖZYAŞI ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLERE DİKKAT

Gözyaşı bezlerinin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bazı etkenler vardır. Bunlar yaşın ilerlemesi, romotolojik hastalıklar, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, östojen- testosteron dengesizliği ile ilgili endokrinolojik rahatsızlıklar; depresyon, tansiyon ve akne ilaçları ile sık kullanılan kontak lensler şeklinde sıralanabilir.

Özellikle ofis çalışanları göz kuruluğundan şikayetçi.

Toplumda sıklıkla karşılaşılan buharlaşmaya bağlı göz kuruluğu şikayetleri daha çok ofis çalışanlarında görülmektedir. Tablet, cep telefonu ve bilgisayar ekranlarına uzun saatler bakan kişilerde, refleks göz kırpma sıklıkları azalır. Bu durum, yüzeyde bulunan gözyaşının buharlaşmasına yol açar. Yaklaşık 3 saniyede bir farkına varmadan insanlar gözlerini kırpar ve gözyaşı da göz küresi üzerine eşit olarak dağılır. Bilgisayar karşısında uzun zaman geçiren kişilerin ise gözleri 10-15 saniye kadar açık kalabilmektedir. Tüm bunlar klimalı kuru ortamlarda gerçekleşiyorsa gözyaşı buharlaşma süreci hızlanmaktadır.

GÖZLERİNİZ SÜREKLİ KAŞINIYORSA…

Ofis çalışanlarının sık yaşadığı göz rahatsızlıklarından bir diğeri ‘blefarit’ yani kirpik dibi iltihabıdır. Hastalık, kirpik dibinde uzun süreli kepeklenmeyle birlikte gelişir. Ayrıca toz ve kimyasalların birikimi, kimi zamanda bazı parazitlerin göze yerleşmesi kirpik dibi iltihaplanmasına yol açar. Bunlar, kirpik diplerinde açılan gözyaşı bezi kanallarının iltihabı nedeniyle iyi salgı üretememesine ve buharlaşma tipi göz kuruluğuna neden olur. Bu nedenle gözleri, kirpik dipleri sürekli kaşınan, kirpikleri incelen ve dökülen kişiler dikkatli olmalı, vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurmalıdır.

Klimanızın yönünü değiştirin

Kuru göz sendromunun tedavisi, edene yönelik olmalıdır. Kirpik dibi iltihabının birtakım akım solüsyonlarıyla veya ilaç desteğiyle temizlenmesi gerekebilir. Ayrıca ofiste çalışırken göz kırpma refleksini sık sık kullanmayı hatırlamak, bilgisayar kullanımına 10-15 dakika ara vererek, gözleri kapatıp dinlendirmek, yüze doğru gelen bir klima, kalorifer varsa bunların yönünü çevirmek ya da derecesini azaltmak önemlidir. Özellikle buharlaşmaya yönelik göz kuruluğu olanlara bazen koruyucu gözlükler de önerilebilir. Gözyaşı üretimi yönünde bir azalma varsa, gözyaşı üretimini artıracak ilaçlar ve yüzeyde az gözyaşına bağlı ortaya çıkan iltihaplanmayı çözecek birtakım ilaç tedavileri de uygulanır.

Kayak: memorial.com.tr

Arama Ekranını Kapat