Ramazan Bayramı’nda Nasıl Beslemeliyiz?
Menüleri atla içeriğe git. enüleri atla içeriğe git. İletişim - Bize Ulaşın Uğur.com.tr
23 Haziran 2017 Cuma
Ramazan Bayramı’nda Nasıl Beslemeliyiz?

Ramazan Bayramı’nda Nasıl Beslemeliyiz?

Ramazan ayı boyunca farklı beslenme alışkanlığına alışan metabolizmaya bayram ve bayramdan sonra nasıl davranmak gerekiyor?

Ramazan ayı boyunca farklı beslenme alışkanlığına alışan metabolizmaya bayram ve bayramdan sonra nasıl davranmak gerekiyor?

Uzun bir süre gün içinde aç kalmayı alışan midelerimiz, bayramla birlikte tekrar gün içinde dolmaya başlayacak. Bir ay boyunca gündüz yemek yememeye alışan metabolizmamız artık gündüz de yemek tüketmeye başlayacak. Bu yüzden tükettiğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Fazla miktarda ve yağlı besin tüketimi yapmamalıyız. Bu besinleri fazla tüketen kişilerde uzmanların yaptığı açıklamalarda gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide ve barsak sistemi rahatsızlıkları yaşanabiliyor. Özellikle bu dönemde hamurlu tatlı tüketimi kandaki yağ ve kolesterol oranını yükseltebiliyor. Ailesinde genetik olarak kalp, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerin bu konuda daha hassas davranmaları gerekiyor. Bayram boyunca bulunulan ortamların kalabalık ve keyifli olması yenilen yemeklerinin sık olması da yenilen yemek miktarını arttırıyor. Ancak özellikle gün boyu aç kalmaya alışan midede sorun yaşanmaması için yemek miktarlarının azaltılıp öğün sıklıklarını artırılması gerektiği unutulmamalıdır. 

Sütlü tatlılar tüketmeye özen gösterin


Özellikle yaşı ilerlemiş ve çeşitli sağlık problemleri olan aile büyüklerimiz daha da dikkatli olması gerekiyor. Ramazan bayramının klasiği olmasına rağmen hamurlu ve kızartma şeklinde yapılan tatlılar yerine, daha hafif olan sütlü ve meyveli tatlılar bulundurmak ve tüketmek daha faydalı. Ramazanda bir ay dinlenen mide, bayramda tatlı ve hamur işi yiyeceklerle yorulmamalı. Bol meyve ve sebze tüketilerek, vücudun eski düzenine dönmesi daha yumuşak ve sağlıklı bir geçişle sağlanmalıdır.

Kahve yerine bitkisel çaylar tüketin

Ramazan süresince kişilerde sıvı alımı düşmektedir. Bu yüzden mutlaka bayram süresince ve sonrasında su ve asitsiz içecekler içilerek günlük sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır. Ayrıca çay kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler yerine, bitkisel çaylar tercih edilmelidir.

Tüketilen soğuk suyun da metabolizmayı hızlandırdığı ve vücuda enerji sağladığı biliniyor. Evinde 7/24 soğuk su istenler ise Uğur Soğutma’nın USP 20 D su pınarıyla temin edebilirler.

Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Ramazan Bayramı diliyoruz.

Bayramınız mübarek olsun… 

Arama Ekranını Kapat