Yaz Dönemi İçin Uğur Şirketler Grubu’na Başvuru Yapan Üniversite Öğrencileri Stajyer Olarak Görev Almaya Başladı
Menüleri atla içeriğe git. enüleri atla içeriğe git. İletişim - Bize Ulaşın Uğur.com.tr
23 Ağustos 2014 Cumartesi
Yaz Dönemi İçin Uğur Şirketler Grubu’na Başvuru Yapan Üniversite Öğrencileri Stajyer Olarak Görev Almaya Başladı

Yaz Dönemi İçin Uğur Şirketler Grubu’na Başvuru Yapan Üniversite Öğrencileri Stajyer Olarak Görev Almaya Başladı

Uğur Şirketler Grubu’na yaz döneminde staj yapmak için başvuru yapan üniversite öğrencileri, Nazilli ve çevresinde kurulu olan Uğur Şirketler Grubu’na bağlı şirketlerde stajlarına başladı.

Her yıl 1 Nisan – 30 Nisan tarihleri arasında yaz dönemi staj başvurularını kabul eden Uğur Şirketler Grubu İnsan Kaynakları Departmanı, bölüm taleplerini ve kadrolarını göz önünde bulundurarak stajyer alımlarını gerçekleştiriyor. Stajyer adayları, yerleştirme sürecinde öncelikle web sayfası üzerinden ön başvuruda bulunuyor. Ön başvuru sonucunda belirlenen kriterleri karşılayan adaylar online sınava tabi tutuluyor. Böylece stajyer adaylar, tarafsız bir değerlendirme ile seçilme imkânı buluyor. Yapılan on-line sınav sonrasında, barajı geçen adaylarla grup mülakatları yapılıyor. Grup mülakatları sonrasında son aşamaya gelen adaylar İnsan Kaynakları Uzmanları ile birebir mülakat yapıyor. Mülakat sonrası başarılı olan adaylar, ilgili birimlerde değerlendirilmek üzere stajyer olarak seçiliyor ve belirlenen tarihler arasında yaz stajlarını gerçekleştirme imkânı buluyor.

Finans ve İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih TAKMAKLI; yaptığı açıklamada “Bu yıl, bir önceki döneme oranla stajyer alımlarında 4 kat daha fazla kabul oranımız söz konusu. Bu nedenle gelen tüm başvuruları itinayla ve tarafsız bir şekilde değerlendirmeye çalıştık. Uğur olarak, makine mühendisliğinden, endüstriyel tasarıma kadar çok geniş bir alanda eğitimlerine devam eden üniversite öğrencilerine, staj imkânı sağlamış olduk.  Eğitimleri esnasında aldıkları teorik bilgilerin üzerine çağdaş iş yapış şekilleri ve modern işletme uygulamaları konusunda tecrübe edinmeleri için her stajyerimize, okuduğu bölüm ile ilgili olmak üzere projeler veriyoruz. Staj süresince projelerini tamamlayan genç arkadaşlarımız hem iş süreçlerini daha net görme fırsatı buluyor, hem de mesleki gelişimlerine katkı sağlayıp iş yaşantısına adapte oluyorlar. İçeride çalışan memnuniyetini, dışarıda ise müşteri memnuniyetini önemseyen grubumuz için, belki de gelecekte bizlerle çalışma imkânı bulacak stajyerlerimiz ile karşılıklı yürütülen bilgi, birikim ve tecrübenin bizleri zenginleştirdiğine ve güçlendirdiğine inanıyoruz. “ diyerek konuya verilen önemi belirtmiştir.

Ayrıca, bu yıl üniversite öğrencilerinin, Uğur Şirketler Grubu bünyesinde stajlarını yapma isteğinin çok yoğun bir şekilde artış göstermesinin, kendileri için oldukça sevindirici bir gelişme olarak gördüğünü belirten TAKMAKLI, Uğur olarak üniversite öğrencilerine yönelik yürütülen çalışmaların, önümüzdeki yıllarda da katlanarak artacağını belirtmiştir. Özellikle son yıllarda bölge üniversitelerinin düzenlediği kariyer günlerine aktif katılım sağlanmasının, öğrencilerle olan bağlarını güçlendirdiğine değinen Uğur Şirketler Grubu İnsan Kaynakları ekibi; hem öğrencilerden gelen soruları yanıtlıyor, hem de sektöre ve iş yaşamına dair bilgileri üniversite öğrencileriyle paylaşıyor.

Uğur Soğutma İnsan Kaynakları Departman Sorumlusu olarak görev alan yetkili ise konuyla ilgili olarak “Uğur Soğutma sadece yaz döneminde değil, aynı zamanda öğretim yılı boyunca, meslek liselerinden de stajyer kabul ediyor. Teknik eğitimin her aşamasının hem grup şirketleri, hem de ülkenin geleceği için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunun bilinciyle mesleki eğitimlerinin her aşamasında öğrencilerimizin bilgi dağarcıklarını ve tecrübelerini geliştirmelerini destekliyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Arama Ekranını Kapat